Bo są w narodzie moim przewrotni, co splatają sieć jak łowca ptaków, zastawiają sidła, łowią ludzi. Jak klatka pełna jest ptaków, tak domy ich przepełnione są oszustwem: w ten sposób stają się oni wielkimi i bogatymi, otyłymi i ociężałymi, a także prześcigają się w nieprawości. Nie przestrzegają sprawiedliwości – sprawiedliwości wobec sierot, by doznały pomyślności, nie bronią sprawy ubogich.
Jr 5,26-28

Wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając stada. Także spośród was samych powstaną ludzie, którzy głosić będą przewrotne nauki, aby pociągnąć za sobą uczniów.
Dz 20,29-30

Każdy chce rządzić innymi, rozporządzać ich czasem i zasobami. Politycy są jak pleśń, która niszczy zdrowe ciało narodu, tucząc się na synekurach i wymyślając coraz to nowe podatki, żeby finansować swoje stanowiska. Księża, tuczą się na wiernych i mają ich za owce, bezrozumne, ślepe bydlątka, które trzeba prowadzić, owce, które służą do tego, żeby je strzyc i żyć z ich tłuszczu. Liderzy i pastorzy są im podobni, zabiegają o względy swoich wiernych, bo gdyby ci odeszli do innego kościoła, to komu by przewodzili?

A przecież Jezus powiedział uczniom:

Lecz nie tak ma być wśród was, ale kto między wami chce być wielki, niech będzie waszym sługą.
Mt 20,26

Właśnie dlatego św. Franciszek nie chciał być księdzem, nie chciał żadnej funkcji, nie chciał władzy, nie chciał rządzić. Był jak Jezus, który obmywał nogi uczniom.

Uczmy się od Franciszka, uczmy się od Jezusa, który mówi o sobie:

Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode mnie, że jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie odpoczynek dla waszych dusz.
Mt 11,29

Nie tak będzie u was
Tagi: